skip to Main Content

Gremliny

Jest to metaforyczna nazwa elementów systemu, które stawiają opór zmianie. Przyjmując założenie, niezwykle użyteczne w Coachingu, że człowiek to zamknięty system, gremliny są elementami zakłócającymi zmianę czyli broniącymi status quo. Można powiedzieć, elementami systemu sabotującymi zmianę.

Wchodząc nieco w szczegóły gremliny mogą wystąpić pod postacią Nawyków lękowych, dialogu wewnętrznego czy też ograniczających  przekonań.

Z gremlinami mamy do czynienia w momencie tranzycji  (transition). Kiedy klient nie odczuwa jeszcze korzyści z nowej sytuacji, a jeszcze trochę tkwi w starej. Czyli, kiedy zmiana jest w toku.

Historycznie Gremlinami określano złośliwe chochliki przed II wojną światową. Nazwa została spopularyzowana przez film „Gremliny rozrabiają” z 1984 roku.

Pierwszym krokiem w radzenie sobie z gremlinami jest uświadomienie sobie, że istnieją i nie utożsamiania się z tym elementem systemu. Dodatkowo ważne jest to aby nie stawiać oporu, a raczej  wykorzystać mechanizmy działania systemu.

Newsletter

Kontakt

Tel: 881 63 00 63

Email:redakcja@encyklopediacoachingu.pl

Back To Top