skip to Main Content

Wewnętrzna gra

Koncepcja, która leży u podstaw Coachingu holistycznego w formie jaką przybrał współcześnie. Autorem  “wewnętrznej gry” (inner game) jest Timothy Gallwey. Metoda  pochodzi z książki „Tenis. Wewnętrzna gra” (1974). Polskie wydanie ukazało się w 2009 roku pod tytułem „Tenis. Wewnętrzna gra” (Wydawnictwo Parafraza). Po sukcesie pierwszej książki Gallwey wydał kolejne na temat wykorz Stania wewnętrznej gry w innych dyscyplinach sportowych (narty, golf) a w końcu w pracy w książce „The Inner Game of Work”.

Koncepcja polega na wspieraniu innych w osiąganiu doskonałości w różnych dziedzinach (sport, biznes, muzyka i inne). Całość pracy (zmiany) rozgrywa się na poziomie umysłu.

Gallwey rozróżnia zewnętrzną grę – ćwiczenia fizyczne, które w efekcie mają przynieść konkretny rezultat jak zwiększenie masy mięśniowej czy poprawienie  wyniku. A także wewnętrzną grę czyli pracę na poziomie mentalnym głównie z nastawieniem.

W wewnętrznej grze niezwykle ważne jest określenie sobie klarownego celu, a ciało samo podąży za jego realizacją. Na przykład w trakcie serwowania w tenisie trudno jest kontrolować wszystkie mięśnie i ścięgna ręki, ale dzięki określeniu sobie precyzyjnego celu nasza nieświadomość sama zadba o ułożenie ręki.

Drugim ważnym czynnikiem jest unikanie ocen i generalizacji. Gallwey pisze, że najczęściej nie mierzymy się z przeciwnikiem po drugiej stronie siatki na korcie, ale z rywalem we własnej głowie. W związku z tym kładziemy nacisk na opis rzeczywistości na poziomie faktów a nie interpretację, np. trudna piłka, on jest lepszy ode mnie, czy nie udał mi się serw.

Newsletter

Kontakt

Tel: 881 63 00 63

Email:redakcja@encyklopediacoachingu.pl

Back To Top