skip to Main Content

Pętla nawyku

Jest to mechanizm , odkryty i opisany przez naukowców z  Massachusetts Institute of Technology pokazujący proces tworzenia się i działania Nawyku. Składa się on z trzech elementów:

Wskazówki –  Zwyczaju – Nagrody.

Pętla działa w taki sposób, że wskazówka, która pełni rolę wyzwalacza, przestawiającego mózg na tryb automatyczny uruchamia zwyczaj. Może on mieć charakter umysłowy (myśl oceniająca kogoś lub coś), emocjonalny (np. stres) lub fizyczny (np. obgryzania paznokci). A w konsekwencji pojawia się nagroda. Bez istnienia której dane zachowanie nie z Stanie zapamiętane i utrwalone jako nawykowe.

Pokażmy to na przykładzie nieużytecznego nawyku. Załóżmy, że klient, który pracuje nad wprowadzeniem większej równowagi między życiem osobistym a pracą postanowił zadbać o kondycję fizyczną i swoje zdrowie, ale napotkał na trudność w postaci nawyku polegającego na relaksowaniu się na kanapie przed telewizorem. W takim przypadku powrót do domu po pracy regularnie o tej samej porze w stanie dużego zmęczenia i stresu jest wskazówką. Zwyczajem będzie leżenie lub też drzemka przed telewizorem na wygodnej kanapie. Natomiast nagrodą Stan relaksu, który pojawia się po kilkudziesięciu minutach. Żeby zadbać o kondycję fizyczną klient potrzebuje zastąpić opisany Nawyk innym, który będzie pomagał zrealizować cel główny.

Newsletter

Kontakt

Tel: 881 63 00 63

Email:redakcja@encyklopediacoachingu.pl

Back To Top