skip to Main Content

Erickson H. Milton

(ur. 05.12.1901, zm. 25.03.1980)

Amerykański psychiatra, specjalista hipnoterapii i psychoterapeuta.

Pochodził z biedniej rodziny, w wieku 17 lat po ukończeniu High Shool zachorował na polio. Lekarze przewidywali, że resztę życia spędzi przykuty do łóżka i będzie wymagał stałej opieki.  W związku z tym, że nie mógł się ruszać z powodu paraliżu ( z trudnością mógł ruszać tylko oczami) spędzał całe dnie na trening zmysłów. Stopniowo krok po kroku uczył się od nowa swojego ciała. W końcu po kilku latach mógł z dużym wysiłkiem znowu się poruszać. Do końca życia chodził używając laski. Swoje przeżycia z powodzeniem wykorzystał w czasie późniejszej pracy zawodowej jako lekarz i hipnoterapeuta.

Na drugim roku studiów po raz pierwszy zetknął się z hipnozą. Temat go tak zainteresował, że rozpoczął zgłębianie tej metody w sposób systematyczny . Pracował nad wprowadzeniem hipnozy do psychoterapii.

W ciągu całego życia Erickson borykał się z kłopotami zdrowotnymi, w tym silną alergią i nawrotem polio.

W 1975 założył Amerykańskie Towarzystwo Hipnozy Klinicznej.

Metody pracy Ericksona zyskały sławę dzięki publikacjom Jaya Haleya.  Sam Erickson był współautorem pięciu książek i ponad 130 artykułów.

Milton Erickson w swojej terapii wykorzystywał niejednoznaczny  język obfitujący w mylące zwroty, zmiany znaczeń i rożnego rodzaju metafory.

Milton H. Erickson swoimi badaniami znacznie przyczynił się zrozumienia zjawisk hipnotycznych. Stał na Stanowisku, że to podejście terapeuty powinno dostosowywać się do indywidualnych potrzeb i możliwości klienta zamiast próbować wtłaczać go do schematu wybranego terapeutycznego podejścia.

Dorobek naukowy M.H.Ericsona jest z powodzeniem  wykorzystywany w Coachingu holistycznym.

Newsletter

Kontakt

Tel: 881 63 00 63

Email:redakcja@encyklopediacoachingu.pl

Back To Top