skip to Main Content

Dźwignia

Termin określający w sposób metaforyczny punkt interwencji, miejsce zmiany w całym systemie. Jako system traktujemy w Coachingu holistyczny zarówno klienta, jego życie wraz z całym otoczeniem, a także  cały Proces coachingu. W związku z tym, w zależności od punktu odniesienia dźwignią będzie zupełnie inny punkt. Dźwignia to miejsce, gdzie niewielka interwencja prowadzi do kluczowej zmiany, a jednocześnie transformacja ta obejmuje praktycznie cały system.

Znalezienie punktu przyłożenie dźwigni na sesji jest często momentem przełomowym, który prowadzi do kluczowej trwałej zmiany w sposobie myślenia, a w konsekwencji w sposobie działania Coachee . Punktu przyłożenia dźwigni można szukać także w przypadku wielu narzędzi stosowanych w procesie coachingu (np. Koło życia).

Miejsce, w którym znajduje się punkt przyłożenia dźwigni nie jest od początku procesu oczywiste. Klient dociera tam, dzięki odkrywaniu kolejnych informacji na swój temat, dziki poszerzaniu pola świadomości na temat swojego sposobu myślenia i działania, czyli wglądom.

Punkt przyłożenia dźwigni może pojawić się na każdym z poziomów neurologicznych. Przykładowo dźwignią może być zmiana Przekonania ograniczającego, urealnienie autodefinicji, poradzenie sobie z obawami itd.

Newsletter

Kontakt

Tel: 881 63 00 63

Email:redakcja@encyklopediacoachingu.pl

Back To Top