skip to Main Content

Coaching Prowokatywny

Sposób prowadzania sesji Coachingowej w oparciu o techniki prowokacji. Autorem takiego podejścia jest Frank Farelli, który wykorzystywał swoją metodę do prowadzania sesji terapeutycznych. Z czasem metoda została zaadaptowana przez coachów i trenerów coachingu, jako niezwykle skuteczne narzędzie interwencji.

Według zwolenników takiego podejścia kluczowe są trzy składowe:

  1. 1. Wykorz Stanie humoru
  2. 2. Interwencje prowokatywne
  3. 3. Szacunek oraz ciepło, życzliwość okazywane w postawie coacha

Coach stosujący podejście prowokatywne ma do dyspozycji wiele technik, których nie stosuje się w tradycyjnym coachingu, jak na przykład: wyśmiewanie Problem u klienta, przejaskrawianie sytuacji w jakiej znajduje się klient, bagatelizowanie problemów, używa gry aktorskiej udając, że nie dosłyszał, nie rozumie klienta lub też ma przeciwne zdanie.   W związku z tym, praca prowokatywna wymaga wielkiego wyczucia i dużych Umiejętności od coacha, a dodatkowo, co warto podkreślić jeszcze raz, dużej życzliwości do klienta.

Interwencje pro wokatywne wywołują wiele emocji u klienta, takich jak złość, irytacja czy też radość.

W coachingu użytecznie jest , jeżeli oczywiście Coach czuje się kompetentny w takim sposobie pracy,  umiejętne wykorzystywanie pojedynczych narzędzi prowokatywnych, a nie prowadzenie całej sesji według tej metody. Choć zapewne zdarzają się coachowie wykorzystujący takie podejście w czasie całej sesji.

Na świecie podejściem pro wokatywnym pracują oprócz Franka Farellego (wyłącznie w terapia) także inni znani coachowie-trenerzy, jak na przykład Nick Kemp,  Noni Höffner, , Jaap Hollander, Jeffrey Wijnberg. Także w  Polsce popularyzacją podejścia zajmuje się kilku trenerów i coachów.

Newsletter

Kontakt

Tel: 881 63 00 63

Email:redakcja@encyklopediacoachingu.pl

Back To Top